Rustikální nábytek zalichotí i vašemu interiéru

"To si zdědila po babičce?", ptá se kamarádka Věrka své hostitelky Jany. "Co jako?", zarazí se Jana. " No ten nábytek tady", rozhodí  rukama Věrka... ouha! Věrka si to u své kamarádky bude muset dlouho žehlit, urazila totiž její styl obývacího pokoje. Ten si hostitelka Jana vybavila v rustikálním stylu. Ano, svým designem rustikální styl opravdu vypadá, jako by byl zděděný po babičce, ve skutečnosti se však jedná o nové kousky nábytku, které v poslední době zažívají svůj boom. 

Co je rustikální styl? 

Název rustikální pochází ze slovíčka "rustique", které znamená hrubý, neotesaný nebo také venkovní. Rustikální nábytek je inspirovaný přírodou, má starožitný nádech, zkrátka a dobře se podobá nábytku, který vlastnila naše babička. Často si můžete rustikální nábytek pořídit jako věrnou kopii nábytku z 19. století i z jiné doby. V podstatě se jedná o návrat designu z minulých let. Retro teď frčí, co dodat. A právě proto naše upovídaná Věrka na první pohled nepoznala, že se nejedná o nábytek po babičce, nýbrž o stále více oblíbený styl vybavení interiéru. 

Stýská se vám po prázdninách u babičky? 

Nábytek vypadajících jako zděděný po babičce - tuto nálepku má rustikální nábytek dnes. Ve skutečnosti se jedná o nové kousky, které vznikají pod rukama šikovných nábytkářů. Možná se ptáte, jaký materiál je použitý pro výrobu rustikálního nábytku a možná vás také překvapí, že materiálem může být masiv, stejně jako dýha. Ať už masiv nebo přírodní dýha, každý uživatel si na nich najde své plusy. U dýhy nízkou pořizovací cenu a u masivu podstatně delší životnost. Design nábytku, to je oč tu běží. U tohoto stylu si můžeme všimnout bytelnosti, elegantnosti, starožitnosti, ozdobných čel nábytku i různých odstínů a vzorů. Nejčastěji jsou používané tmavé odstíny, které nábytku dodají potřebný respekt nebo je  zachován přírodní odstín dřeva, oblíbený je i rustikální nábytek v bílé barvě, které interiérům propůjčí romantiku a nostalgii. Také se vám stýská po prázdninách u babičky? Pamatujete, jak jste ulehali do její  postele s velkými duchnami a přitom na vás dopadala atmosféra bytelného starého nábytku? Tak to si do interiéru pořiďte nový rustikální kousek. 

Do jakých místností je určen rustikální nábytek? 

Design rustikálního nábytku se ne do všech prostorů hodí. Jedná se o velice razantní styl, který nedovoluje přílišné dekorace ani moderní design. Naopak se doporučuje spíše jednoduchost. Na bílo vymalované zdi dají vyniknout nábytku, stejně tak jako dřevěné podlahy a na nich orientální kusové koberce. Přílišné dekorace na zdi rustikálnímu nábytku nelichotí. Když už si chcete stěny nějak zútulnit, je dobré volit spíše obrazy s motivem krajiny a podobně. Rustikální styl skvěle sedne do prostorných obývacích pokojů. A nebojte se, televize ani další elektronika nebude s rustikálním stylem nijak kontrastovat. Naopak bude obývací pokoj působit starodávným dojmem. A kdo se kdy díval na televizi v obývacím pokoji jako vystřiženém kupříkladu z 19. století? 

Ovšem nejen obývacímu pokoji je určen rustikální nábytek. Skvěle zapadne do pracovny, kuchyně nebo jídelny. 

Rustikální nábytek má své kouzlo. A na kamarádku, která o tomto stylu nebude mít tušení stejně jako naše Věrka...ohledy neberte.

Admin