Retro styl v malém

Mnozí žijí v domnění, že ve vintage stylu si můžete zařídit jen velké domy venkovského typu. Ovšem opak je pravdou. Vintage styl sluší i malým prostorám. Retro vzory a světlý nábytek naopak vaši garsonku nebo 2+1 prosvětlí a opticky zvětší. Další výhodou tohoto stylu je jeho neomezená kombinovatelnost. Použít můžete jak nové kousky, tak věci, na které jste narazili na chalupě u svých prarodičů, případně někde v bazaru. A je úplně jedno, co bude převažovat. Důležité ale je, aby vše, co si pořídíte, bylo původní, jen viditelně starší a poněkud opotřebované (starý nábytek má prostě kouzlo).

V malém bytě řešíte především nedostatek prostoru, proto byste měli vybírat takový nábytek, u něhož jste si jisti, že jej budete potřebovat. Nabídka důmyslných úložných prostorů je ale velmi široká, stačí jen hledat. Kuchyňský koutek můžete zařídit zcela nově včetně spotřebičů, firmy nabízejí i vintage varianty v mnoha barvách a řešeních. A moderní vybavení je právě v kuchyni vítané. Doplňky jako nádobí a dekoraci (tabulky, štítky), či jiné doplňky, pak můžete použít jak starší, tak i nové. Jídelní stůl s různými židlemi pak celému prostoru dodá útulný charakter. Jen nezapomeňte, že do malého prostoru se hodí hranatý stůl. Vejde-li se vám do místnosti ještě pracovní stůl, můžete jej ozvláštnit lampou s cylindrem s výrazným vzorem nebo s plechovým cylindrem, rámečky s fotografiemi apod. I když budete hledat pracovní židli ve vintage stylu, měla by splňovat alespoň základní požadavky zdravého sezení. Pro milovníky knih je nutností i čtenářský koutek s křeslem, nejlépe houpacím, a teplou dekou. Máte-li ještě prostor, neváhejte.

Ložnice musí působit především pohodlně a útulně. Kovová postel nebo bílá z masivu s vzorovaným povlečením může být docela nová. Noční stolky s patinou vyberte klidně v bazaru, stejně tak šatník a komodu. Nemáte-li dostatečně velký vstupní prostor, velké skříně umístěte právě do ložnice. K ložnicím velké skříně s vitráží oválného tvaru či čistě prosklené a s mřížkou patří. Nebo můžete zvolit jednoduché řešení - skříně z masivu v odpovídajícím barevném provedení. Co se týče barev, měli byste si dát pozor na to, aby výsledný dojem nebyl přeplácaný. Pro velké plochy byste měli použít spíše nenápadné, pastelové odstíny, které se nebudou vzájemně tlouct. K nim pak vyberte jednu až dvě výrazné barvy v detailech a vzorech. Pastelové barvy by měly navozovat příjemnou atmosféru. Vedle velmi oblíbené bílé se používají světle modré, narůžovělé a pískové odstíny.

Variantou retro stylu je nábytek s umělou či opravdovou patinou. Lehce oprýskaný nábytek dodá vašemu interiéru skutečný punc střídmé omšelosti. A stačí jeden kousek! Působivý bývá kovový nábytek. V textilních doplňcích pak převažují květinové vzory, proužky, kostky nebo puntíky. Všudypřítomné polštáře a sedáky na židlích vám umožní pohrát si se vzory. Tady neváhejte vybrat takové, které mají alespoň jednu výraznou barvu. Docílíte tím moderního vzezření celého retro interiéru. Podobně se můžete vyřádit u misek, hrnků, talířů apod. Volit můžete mezi čistě jednobarevnými a vzorovanými kousky. Navíc nemusíte se omezovat pouze na jeden vzor. Jestli chodíte rádi po bazarech a bleších trzích, určitě narážíte na pozoruhodné věci, které byste rádi ve svém bytě měli (jen si dejte pozor na nebezpečí hmyzu ve starém nábytku), často nevíte nic o jeho majiteli), i když je tak docela nepotřebujete. Právě vintage styl takovým hledačům pokladů vyhovuje, protože všechny nové úlovky se do jejich domova skvěle hodí.

Admin