SLEVA 50% NA CELÝ SORTIMENT

Jak pečovat o holandský nábytek

Okouzlil vás holandský nábytek, pro který je charakteristický rustikální vzhled plný ornamentů a prolisů? Naučte se o něj správně starat, aby vydržel klidně i další generaci.

Holandský nábytek z masivu si svoje místo našel v rustikálních a venkovských interiérech i na chalupách. Díky kvalitním materiálům je s námi už spoustu let, a pokud se o něj budete starat správně, vydrží vám klidně další dlouhé roky bez vady na kráse. Masiv má totiž tu výhodu, že s věkem získává charakter. A péče o něj není nijak náročná.

Jak se správně starat o dřevěný nábytek

Dřevo je přírodní materiál, který stále pracuje. Reaguje na změny teplot a vlhkosti, stejně tak i na sluneční světlo. Pokud tedy nechcete, aby blednul, praskal nebo pohlcoval příliš vlhkosti z okolí, je potřeba správné umístění i péče.

Ideálně nábytek neumisťujte v blízkosti radiátoru, kde by ho poškozovalo sálající horko, ale ani přímo k chladným stěnám, ze kterých by se do něho mohla dostat vlhkost. Nejlépe uděláte, když mezi stěnou a nábytkem bude dostatečný prostor pro cirkulaci vzduchu. Tím předejdete i případnému vzniku plísní, které hrozí zejména ve vlhčích obydlích.

Optimální teplota v místnosti se pohybuje od 18 do 23 °C, vlhkost vzduchu by neměla být nižší než 45 % a zároveň vyšší než 55 %. Tyto hodnoty jsou navíc prospěšné i pro lidi včetně alergiků a astmatiků. Abyste měli přehled o teplotě a vlhkosti, doporučujeme pořízení teploměru s vlhkoměrem, který stojí v řádu stokorun.

Jak holandský nábytek čistit

V případě rustikálního holandského nábytku platí, že méně je někdy více. Proto stačí pravidelně otírat prach čistou suchou prachovkou nebo měkkým hadříkem, který nepouští vlákna. Jednou za čas doporučujeme nábytek vyčistit speciálním přípravkem na dřevo, který podpoří lesk.

Lesklý povrch nábytku je však poměrně náchylný na znečištění v podobě otisků prstů a šmouh, Pokud máte v domácnosti malé děti nebo domácí mazlíčky, připravte se na to, že bude potřeba častějšího čištění. Podrobnější informace o čištění lesklého nábytku najdete v článku Naučte se správně a šetrně pečovat o lesklý nábytek.

Co se týká čalouněného nábytku, záleží, jestli se jedná o textilní nebo kožené čalounění. Textilní potah je dobré pravidelně vysávat pomocí speciálního nástavce, kterým odstraníte prach, případné skvrny pak odstraníte vlhkým hadříkem namočeným v mýdlovém roztoku. Jednou za čas se vyplatí investovat do profesionálního čištění, které látku vyčistí do hloubky.

Kožené čalounění nečistot zbavujte měkkou prachovkou nebo suchým jemným hadříkem (zkuste například značku E-cloth). Nedoporučujeme vodu ani žádné saponáty. Dvakrát ročně kůži ošetřete přípravkem na kůži, který ji naimpregnuje a vyživí, takže bude vláčná a nepopraská.

Co když je lak nebo dřevo poškozené?

Dřevěný nábytek, včetně toho holandského, má tu výhodu, že ho můžete zbrousit a znovu přelakovat. Zbroušením klidně odstraníte i případné rýhy a škrábance, které se používáním objeví.

U částečného poškození je nejlepší brousit celou plochu, aby byl přechod mezi poškozenou a nepoškozenou částí nenápadný. Na broušení si nejprve vezměte jemný brusný papír a jen kdybyste usoudili, že není dostačující, vezměte si hrubší. Protože při odbroušení zbytečně velké vrstvy už není cesty zpět. Hlubší škrábance lze také opravit pomocí truhlářského retušovacího vosku, se kterým to podle návodu zvládnete i sami.

Po nalakováním speciálním lakem na dřevo bude nábytek opět vypadat jako nový. Před lakováním obroušenou plochu zbavte prachu a ideálně lak vyzkoušejte nejprve na malé ploše na málo viditelném místě. Díky tomu uvidíte, jak se lak chová a dosáhnete nejlepších výsledků.

Admin